Conference program

DRAFT 2019 Conference Program

Thursday, October 3, 2019
9:00 – 12:00 pm
IT Chairs’ Meeting (by registration only) Room: 407
1:00 – 6:00 pm
Early Registration Room: 400
1:00 – 2:45 pm
SIGITE Executive Committee Meeting Room: 407
12:00 – 2:45 pm
Sponsor Workshops TBD Room: TBA
3:00 – 10:00 pm
Seattle Excursion (by registration only) Location: TBA
Friday, October 4, 2019
7:00 am – 5:00 pm
Conference Registration Room: 3rd Floor
7:45 am- 8:45 am
Continental Breakfast Room: Ballroom A
9:00 am- 9:30 am
Opening Remarks
  • Welcome remarks: Bryan Goda
  • Best paper awards: Dan Bogaard & George Grispos
  • Supporter introductions: Hollis Greenberg
Room: Ballroom A
Concurrent Sessions A – Papers B – Papers C – Lightning Talks
9:30 – 11:00 am Chair: Room: 315/316 Chair: Room: 317 Chair: Room: 318
Identifying and Evaluating Information Technology Baccalaureate Degree Programs per IT2017 Barry Lunt (Brigham Young University), Brady Redfearn (Brigham Young University), Elizabeth Mitchell (Brigham Young University), Samuel Tenney (Brigham Young University), Cayman Williams (Brigham Young University)
Complementing Course Contents Between IT/CS: A Case Study on Database Courses Jai Kang (Rochester Institute of Technology), Edward Holden (Rochester Institute of Technology), Qi Yu (Rochester Institute of Technology), Xumin Liu (Rochester Institute of Technology)
Enhancing the Program Quality and College-Level Success Metrics of an IT Program at a Large Public University Prateek Basavaraj (University of Central Florida), Ivan Garibay (University of Central Florida)
Engaging IT Students through the NASA SUITS Design Challenge: An Experience Report Giovanni Vincenti (University of Baltimore)
Using Virtual Machines to Enhance the Educational Experience in an Introductory Computing Course David Harvie (United States Military Academy), Jason Cody (United States Military Academy), Christopher Morrell (United States Military Academy), Tanya Estes (United States Military Academy)
Project Design and Implementation for Digital Forensics Education Xinli Wang (Grand Valley State University), Yan Bai (University of Washington Tacoma), Bryan Goda (University of Washington Tacoma)
Are We Ready for a VR Classroom? A Review of Current Designs and a Vision of Future Virtual Reality Classrooms Chunming Gao (University of Washington Tacoma), Yan Bai (University of Washington Tacoma), Bryan Goda (University of Washington Tacoma)
Classroom Engagement Activities with the Raspberry Pi Michael Hills (Pennsylvania State University), Carson Brown (Pennsylvania State University), Chris Gamrat (Pennsylvania State University)
Development of a Configuration Management Course for Operations Students Charles Border (Rochester Institute of Technology)
Pedagogical Strategies for Classroom-based Mixed Reality (MR) Technology Curriculum Brady Redfearn (Brigham Young University)
Concurrent Sessions A – Papers B – Panel C – Papers
11:15 – 12:45 Chair: Room: 315/316 Chair: Room: 317 Chair: Room: 318
A Course on Applied AI and Data Science: Recommender Systems Yong Zheng (Illinois Institute of Technology)
Deep Learning in the IT Curriculum Amy K Hoover (New Jersey Institute of Technology), Adam Spryszynski (New Jersey Institute of Technology), Michael Halper (New Jersey Institute of Technology)
Combining Block-Based Programming and Hardware Prototyping to Foster Computational Thinking Ilenia Fronza (Free University of Bolzano), Luis Corral (ITESM Campus Queretaro), Claus Pahl (Free University of Bolzano)
Panel: How to Increase Female Enrollment and Retention for Computing Degrees Hollis Greenberg (Wentworth Institute of Technology), Daniel Bogaard (Rochester Institute of Technology), Chi Zhang (Kennesaw State University), Karen Jin (University of New Hampshire)
A New Methodology for a Functional and Logic Programming Course Antoine Bossard (Kanagawa University), Keiichi Kaneko (Tokyo University of Agriculture and Technology)
Expanding Learners as Designers (LasD) in IT Mahir Akgun (Pennsylvania State University), Edward Glantz (Pennsylvania State University), Phil Tietjen (Stockton University ), Tutaleni Asino (Oklahoma State University)
The Role of Multiple Representations and Representational Fluency in Cryptography Education Ziyang Tang (Purdue University), Xiang Liu (Purdue University), Yingjie Chen (Purdue University), Baijian Yang (Purdue University)
12:45 – 1:45 pm

Lunch

Room: Ballroom A
1:30 – 1:50 pm
Sponsor Spotlight: Turings Craft Room: Ballroom A
2:00 – 3:00 pm
Keynote 1: Fernando Maymi Room: Ballroom A
2:00 – 5:00 pm
Exhibitor Showcase and Networking Room: 3rd Floor Veranda
Concurrent Sessions A – Papers B – Panel C – Lightning Talks
3:15 – 4:45 pm Chair: Room: 315/316 Chair: Room: 317 Chair: Room: 318
The Use and Non-Use of Cybersecurity Tools Among Consumers: Do They Want Help? Marc Dupuis (University of Washington Bothell), Tami Geiger (University of Washington), Marshelle Slayton (University of Washington), Frances Dewing (Rubica Inc.)
Human Risk Factors in Cybersecurity Thomas Devine (Fairmont State University), Tom Cuchta (Fairmont State University), Brian Blackwood (Fairmont State University), Robert Niichel (Fairmont State University), Kristina Daniels (Fairmont State University), Caleb Lutjens (Fairmont State University), Sydney Maibach (Fairmont State University), Ryan Stephenson (Fairmont State University)
Closing the Feedback Loop Between UX Design, Software Development, Security Engineering, and Operations Marc Dupuis (University of Washington Bothell), Jessica Nguyen (University of Washington Bothell)
Panel: Online Learning, The Educators Experiences Daniel Bogaard (Rochester Institute of Technology), Bryan Goda (University of Washington Tacoma), Hollis Greenberg (Wentworth Institute of Technology), Rick Homkes (Purdue University), Kevin McReynolds (Western Governors University), George Grispos (University of Nebraska Omaha)
A Process of Transitioning to the New ABET Criterion 3: An IT Degree Program’s Approach Ye Diana Wang (George Mason University)
Designing the IT Capstone Course: A Systematic Literature Review Nancy Martin (Southern Illinois University)
On Including the Institutional Review Board Process in Undergraduate Information Technology Curricula Richard Halstead-Nussloch (Kennesaw State University), Paola Spoletini (Kennesaw State University)
Balancing Theory and Practice in IT Curriculum: New Challenges and Solutions Amos Olagunju (St Cloud State University)
Project-Based Learning Improves Critical Thinking for Software Development Students Cengiz Gunay (Georgia Gwinnett College), Anca Doloc-Mihu (Georgia Gwinnett College), Thomas Gluick (Georgia Gwinnett College), Catherine A. Moore (Georgia Gwinnett College)
6:00 pm – 7:30 pm
Conference Reception Details: Ballroom A
7:30 pm – 8:30 pm
Keynote 2: Neil Meldrum or Brad Smith Microsoft Details: 5th Floor Exhibition Hall
Open to Faculty and Students
 
Saturday, October 5, 2019
7:15 – 8:15 am
Breakfast Room: Ballroom A
7:00 – 5:00 pm
Conference Registration Room: Reception Desk
8:00 – 5:00 pm
Exhibitor Showcase and Networking Room: 3rd Floor Veranda
Concurrent Sessions A – Papers B – Panel C – Papers D – Workshop
8:30 – 10:00 am Chair: Room: 315 Chair: Room: 316 Chair: Room: 317 Chair: Room: 318
Modular Tasks Design for Teaching Young Students on Physical Computing Platforms karen jin (University of New Hampshire)
Hacking the Non-Technical Brain: Maximizing Retention in a Core Introductory IT Course Eric Sturzinger (United States Military Academy), Daniel Hawthorne (United States Military Academy), Thomas Babbitt (United States Military Academy)
The Adventures of ScriptKitty: Using the Raspberry Pi to teach adolescents about Internet safety Ovidiu-Gabriel Baciu-Ureche (United States Military Academy), Carlie Sleeman (United States Military Academy), William C. Moody (United States Military Academy), Suzanne J. Matthews (United States Military Academy)
Adapting the IT2017 Curricula for Two-Year Transfer Programs: Determining the Optimal Level of Curricular Guidance Markus Geissler (Cosumnes River College), Svetlana Peltsverger (Kennesaw State University), Tim Preuss (Minnesota State Community and Technical College), Cara Tang (Portland Community College)
Practice What You Preach – Building a Capstone Management System as Undergraduate IT Capstone Projects Zhigang Li (Kennesaw State University), Xin Tian (Kennesaw State University), Lei Li (Kennesaw State University), Ming Yang (Kennesaw State University)
Case Study: The evolution of an IT Program in a Research University Hazem Said (University of Cincinnati)
Serverless Distributed Architecture by Incremental Examples Laurie White (Google LLC), Charles Engelke (Google LLC)
10:00 – 10:30 am
Morning Coffee
10:30 – 10:50 am
Sponsor Spotlight: Illinois Institute of Technology Room: TBA
Concurrent Sessions A – Lightning Talks B – Panel C – Lightning Talks D- Workshop
11:00 – 12:30 Chair: Room: 315 Chair: Room: 316 Chair: Room: 317 Chair: Room: 318
From Design to Implementation – Algorithm Conversion and Transition to a Mobile Platform for an Artificial Pancreas Caterina Lazaro (Illinois Institute of Technology), Jeremy Hajek (Illinois Institute of Technology), Ali Cinar (Illinois Institute of Technology), Erdal Oruklu (Illinois Institute of Technology), Mudassir Rashid (Illinois Institute of Technology), Mert Sevil (Illinois Institute of Technology), Iman Hajizad (Illinois Institute of Technology)
Challenges and Approaches to Teaching Big Data Technologies in an Information Technology Program with Non-traditional Students Rick Price (Georgia Gwinnett College), Lakshmish Ramaswamy (University of Georgia)
PROF: An Assistive Tool for Educators to Semi-Autonomously Create Topic Maps and Skill Trees Jacob Orner (Air Force Institute of Technology), Richard Dill (Air Force Institute of Technology)
How Selective True-False Questions Reward Student Recognition Mohammed Hossain (University of Toronto Mississauga), Vincent Maccio (University of Toronto Mississauga), Daniel Zingaro (University of Toronto Mississauga)
AppConnect NW: A Collaborative Network of Seven Community and Technical College Programs in Software Development Kendrick Hang (Green River College), Timothy Mason (Green River College), Brianna Rockenstire (Lake Washington Institute of Technology), Thomas Abbott (Lake Washington Institute of Technology), Brian Bansenauer (Cascadia College), Steven Balo (North Seattle College), Stefanie McIrvin (Renton Technical College)
MySecurityLab: A Tool for Teaching and Learning Quantitative Assessments of Security Risks Amos Olagunju (St Cloud State University)
Resources for Improving the Cybersecurity Pipeline Sandra Gorka (Penn College of Technology), Alicia McNett (Penn College of Technology), Jacob R. Miller (Penn College of Technology), Bradley M. Webb (Penn College of Technology)
Work in Progress: Native Language Consistency Effect on Learners’ Introduction to Block-Based Instructional Technologies Pedro Guillermo Feijóo-García (University of Florida), Keith McNamara, Jr. (University of Florida), Jacob Stuart (University of Florida)
Merging Sustainability and Technology: Building an Urban Indoor Farm Giovanni Vincenti (University of Baltimore), Wolf T. Pecher (University of Baltimore)
Fundamentals of Ethical Hacking and Penetration Testing Umar Khokhar (Georgia Gwinnett College), Binh Tran (Georgia Gwinnett College)
12:30 – 1:30 pm
Lunch Room: Ballroom A
1:30 – 2:00 pm
Keynote 3: John Impagliazzo CCECC Co-Founder Room: Ballroom A
2:00 – 3:00 pm
Poster Session Room: 315/316
Digital Culture and Information: A Library-Based Minor Focusing on How Modern Information Access Impacts Society Jason Mickel (Washington and Lee University)
Instruction Recall Under Stress Erin Colvin (Western Washington University), Noah Hance (Western Washington University)
Using the Raspberry Pi in IT Education Rahul Emani (Pennsylvania State University), Michael Hills (Pennsylvania State University), Edward Glantz (Pennsylvania State University), Christopher Gamrat (Pennsylvania State University)
Dropout vs. Time to Degree: The Existing Tension between Retaining and Graduating ‘At-Risk’ Students in a Timely Manner Prateek Basavaraj (University of Central Florida), Ivan Garibay (University of Central Florida)
The Effects of Surface Diversity Compared to Deep Level Diversity Alan Franklin (Southern Illinois University – Carbondale), Belle Woodward (Southern Illinois University – Carbondale)
Improving the Cybersecurity and Information Assurance Pipeline: Impact of High School After-School Program Sandra Gorka (Pennsylvania College of Technology), Alicia McNett (Pennsylvania College of Technology), Jacob Miller (Pennsylvania College of Technology), Bradley Webb (Pennsylvania College of Technology)
Bikesharing: Analysis and Prediction Geeth Priya Kuppusamy (Illinois Institute of Technology), Chandni Thakkar (Illinois Institute of Technology), Yong Zheng (Illinois Institute of Technology)
Exploratory Analysis of Chicago Taxi Rides Nikita Shahane (Illinois Institute of Technology), Megha Kaul (Illinois Institute of Technology), Yong Zheng (Illinois Institute of Technology)
Technology Acceptance Model Revisited –Toward a Framework of Integrated Information Technology Evaluation Model Xinli Wang (Grand Valley State University), Mostafa El-Said (Grand Valley State University)
A Comparison of Tools for Teaching and Learning Data Analytics Yong Zheng (Illinois Institute of Technology)
Redeveloping Electronic Health Records Course with Open Source Tools and Platforms Chi Zhang (Kennesaw State University), Hossain Shahriar (Kennesaw State University)
DEVELOPMENT OF MOBILE APPLICATION FOR INCIDENT REPORTING MARY ANN IGNACO (CAVITE STATE UNIVERSITY-CCAT CAMPUS)
JPEG Steganography Using BPCS Clement Deltel (Illinois Institute of Technology Chicago), Flavien Andrieux (Illinois Institute of Technology Chicago)
Modeling School Choice of STEM Students using Decision Tree Rex P. Bringula (University of the East), Mark Rey U. Tan (University of the East), Blandina S. Panelo (University of the East), Jamaica G. Gonzales(University of the East), Luningning A. Isidro(University of the East), Olympia C. Tabi(University of the East), Johnny P. Tan(University of the East),
Proposal and Evaluation of a Security Incident Response Training Method using Programming Katsumi Nagai (Kyushu University), Hiroshi Koide (Kyushu University), Kouichi Sakurai (Kyushu University)
Untampered Electronic Voting in Entertainment Industry: a Blockchain-based Implementation Meng Han (Kennesaw State University), Lei Li (Kennesaw State University), Zhigang Li (Kennesaw State University), Shreya Desai (Kennesaw State University), Selena Jing He (Kennesaw State University), Xiaohua Xu (Kennesaw State University)
Modeling Filipino Academic Affect during Online Examination using Machine Learning MIDETH ABISADO (Pamantasan ng Cabuyao), Ramon Rodriguez (NATIONAL UNIVERSITY-MANILA), Larry Vea (MAPUA UNIVERSITY), Antero Rosauro Jr Arias (MAPUA UNIVERSITY), Cheryl Mari Isip (MAPUA UNIVERSITY), James Darryl Bungay (EARIST), John Mark Cipriano (EARIST)
A didactic module to teach Software Engineering principles in middle schools Ilenia Fronza (Free University of Bolzano), Claus Pahl (Free University of Bolzano), Boris Susanj (Free University of Bolzano)
An Architecture for Blockchain-based Collaborative Signature-based Intrusion Detection System Daniel Laufenberg (Kennesaw State University), Lei Li (Kennesaw State University), Meng Han (Kennesaw State University), Hossain Shahriar (Kennesaw State University)
3:15 – 3:35 pm
Sponsor Spotlight: XXX Room: TBA
Concurrent Sessions A – Lightning Talks B – Papers C – Papers D – Workshop
3:45 – 5:00 pm Chair: Room: 315 Chair: Room: 316 Chair: Room: 317 Chair: Room: 318
Initial Results from an Applied Baccalaureate Program in Software Development Kendrick Hang (Green River College), Tina Ostrander (Green River College), Andy Orr (Green River College)
Building an Ecosystem of Strategic Partners for New Baccalaureate Programs in Information Technology Kendrick Hang (Green River College), Timothy Mason (Green River College), Andy Orr (Green River College)
Teamwork online: Learning from the experience Diane Shichtman (SUNY Empire State College)
Student-Centered Learning: Create a Significant Learning Experience by Using Flipped Classroom Approach Chunming Gao (University of Washington Tacoma), Bryan Goda (University of Washington Tacoma)
Tips for Sources of Cost-Free and Open Educational Resources to Reduce Textbook Costs in IT Courses Richard Halstead-Nussloch (Kennesaw State University), Rebecca Rutherfoord (Kennesaw State University)
Panel: Transfer Students Gregory Hislop (Drexel University), Heidi Ellis (Western New England University), Mihaela Sabin (University of New Hampshire), Sandra Gorka (Penn College of Technology)
Examining Faculty Perceptions and Approaches to Problem Solving, Reflective Learning and Social Learning in a Computing Education Program: An Exploratory Case Study Sharon Mason (Rochester Institute of Technology)
Integrating Data Science into a General Education Information Technology Course Malcolm Haynes (United States Military Academy), Eric Sturzinger (United States Military Academy), Joshua Groen (United States Military Academy), Danny Zhu (United States Military Academy), Justin Shafer (United States Military Academy), Timothy McGee (United States Military Academy)
CHEESE: Cyber Human Ecosystem of Engaged Security Education Baijian Yang (Purdue University), Rajesh Kalyanam (Purdue University), Craig Willis (University of Illinois at Urbana Champaign), Mike Lambert (University of Illinois at Urbana Champaign), Christine Kirkpatrick (SDSC)
5:15 – 5:30 pm
Closing Session Room: Ballroom A
5:30 – 7:30 pm
Conference post-mortem/planning for Executive and Conference Committees Indochine
6:00 – 7:30 pm


Note:
  • Please leave yourself 2 hours (2.5 is better) to travel from the conference to the airport!